24.1.2016 13:56:18

Česká ženská štafeta skončila desátá

Desáté místo obsadila česká štafeta žen ve složení Petra Nováková, Sandra  Schützová, Kateřina Beroušková a Andrea Klementová v závodě žen na 4x5 kilometrů Světového poháru v Novém  Městě na Moravě. Prvenství si podle očekávání vybojovalo favorizované norské kvarteto Ingvild Oestbergová, Heidi Wengová, Therese Johaugová, Astrid Jacobsenová s náskokem 42,1 sekundy před týmem USA. Česká čtveřice doběhla do cíle se ztrátou téměř čtyři minuty na vítězky.

Norsko vyhrálo už sedmý štafetový závod za sebou. Z jiných týmů naposledy slavily úspěch Italky v únoru 2011 v Rybinsku. Základ k norskému vítězství položila už na prvním úseku Oestbergová, která získala po prvním úspeku náskok 27,5 sekundy na Německo. Nejlepší českou závodnici Petru Novákovou zařadil trenér Petr Steinbach na první úsek.

"Nebylo kam se cpát, start nebyl až tak důležitý. Jen mě mrzelo, že jsem se v jedné zatáčce zamotala a sedla si na zadek. Pro mě bylo důležité, že jsem udržela se soupeřkami tempo," popsala svoji pocity v cíli Nováková, která měla ztrátu na první Norsko 46 sekund. Přitom ji od šestého Švýcarska dělilo jen 1,4 sekundy. Druhá členka české štafety Schützová udržela deváté místo, jenže ztráta na vedoucí Norky vzrostla o další minutu.

Čerstvá mistryně republiky Beroušková se na třetím úspeku propadla na desáté místo. "Nepotkala jsem se s optimální formou," glosovala svůj výkon Beroušková. Finišmanka české štafety Klementová už desáté místo nevylepšila. Za českým kvartetem dojely štafety Ruska, Kanady a Kazachstánu.