Články

Final course map for 2015

14. 5. 2015

COURSE PARAMETRES NOT AFFECTED BY THE NEW DOUBLE FEED ZONE: CHECK OUT THE NEW MAP!

As we informed you earlier, a couple of innovations have been made at the XC World Cup race track. In comparison to the past years, riders can expect a substantial change regarding the feed zone. The UCI demanded that it be built as a double feed zone, i.e. riders will enter it from both its sides. This means that the course will offer three chances to grab a snack or fix defects of their bikes.

arena

23. 12. 2014

Štěpánské závody a ČP v biatlonu jsou zrušeny

Kvůli nedostatku sněhu a současné vlně oteplení zrušili pořadatelé Štěpánské závody v běhu na lyžích a Český pohár v biatlonu, které se měly uskutečnit ve Vysočina Areně na na sklonku roku. Současné výrazné oteplení s deštěm znemožnilo výrobu technického sněhu.

Press conference one month before the race

28. 4. 2015

In less than a month starts the UCI MTB World Cup 2015. It will be launched in Nové Město!

 

Only a month lasts until the first starting shot of this year’s MTB World Cup which will be held in Nové Město na Moravě. Organizing team revealed several pieces of news, which can be awaited by the competitors as well as spectators.

NMNM WCup 2015 sektory tribun-01

22. 12. 2014

Jak na výběr sektoru na tribuně?

Připravili jsme pro vás jednoduchý návod jak si vybrat sektor tribuny při nákupu vstupenky na Světový pohár v biatlonu. Nákupní e-shop umožňuje výběr sektoru při otevření položky "Eventim plán sálu". V tomto případě se jedná o plán areálu Vysočina Areny.

Birell Bike Vysočina Marathon

10. 3. 2015

Registration for public XC marathon and MTB Night Race was launched!

This year's MTB World Cup in Nové Město na Moravě is knocking on your door! There are 2 public sport events inseparably bound to this occasion - classic MTB Marathon BIRELL Bike Vysočina at 53 KM and a unique evening MTB race on the floodlit biathlon circuit - TOI TOI MTB Night Race! Registration for these two events has just started...

12. 12. 2014

Oteplení zastavilo sněhová děla

Kvůli oteplení byla přerušena výroba technického sněhu k přípravě lyžařských tratí v Novém Městě na Moravě. Nynější zásoba přitom nestačí ani na vytvoření okruhu v minimální délce 1,5 km. Vrcholem sezony ve Vysočina Areně bude až za necelé dva měsíce Světový pohár v
biatlonu, který není ohrožen. Nejistý je ale osud Štěpánských závodů v běhu na lyžích, které jsou na programu 26. prosince.

« Předchozí 1 23 45 58 59 60 61 62 63 64 67 89 Následující »

IBU ČSB Kraj Vysočina Nové Město/ SK NMNM
BMW Eschenbach Impromat Lobkowicz Premium Nealko Sun Invent Toi Toi Yashica

Mediální partneři

MF DNES Česká televize Radiožurnál Ski magazín